Betaling af A-skat og AM-bidrag udskydes - Inforevision

Betalinger af A-skat og AM-bidrag i juli og august 2023 bliver udskudt med hhv. 3,5 måneder og 6 måneder. Udskydelsen omfatter alle virksomheder.

Forside Betaling af A-skat og AM-bidrag udskydes

Betaling af A-skat og AM-bidrag udskydes

De høje energipriser presser mange virksomheder på likviditeten, og med en bred politisk aftale om inflationshjælp udskydes betalinger af A-skat og AM-bidrag for ca. 57 mia. kr.

Aftalen om inflationshjælp er indgået mellem regeringen og en række af Folketingets partier.

Konkret betyder aftalen, at betalinger af A-skat og AM-bidrag i juli og august 2023 bliver udskudt med hhv. 3,5 måneder og 6 måneder. Udskydelsen omfatter alle virksomheder.

Det er vigtigt at være opmærksom på, at fristerne for indberetning er de samme som altid. Der er kun betalingsfristerne, der er er rykket.

Betalingsfrister for udskudte skatter 2023

Her kan du se de nye betalingsfrister for hhv. små og mellemstore samt store virksomheder.

[wpsm_comparison_table id=”62″ class=””]

[wpsm_comparison_table id=”63″ class=””]

Eksempel – en mindre virksomhed

En virksomhed med 10 medarbejdere afregner samlet set ca. 80.000 kr. om måneden i AM-bidrag og A-skat. I stedet for at betale A-skat og AM-bidrag i juli, skal virksomheden betale de 80.000 kr. i oktober/november. Desuden skal virksomheden ikke betale A- skat og AM-bidrag i august, men først i februar 2024.

Mere information

Du finder hele aftaleteksten og en række faktaark på Finansministeriets hjemmeside.

Hvis du har brug for rådgivning eller assistance i forbindelse med indberetning og betaling af skatter, moms og afgifter, er du velkommen til at kontakte inforevisions skatteafdeling. Du kan læse mere om os her.

Flemming Saabye
Leder af skatteafdelingen
+45 39 53 50 38

Jannik Petersen 
Skattekonsulent
+45 39 53 50 47

Medarbejdere
140

Kunder
3900

Omsætning
+150 mio.

Etableringsår
1986

Vækst pr. år
10%