Få besked, når der er nyt

Vil du holde dig up-to-date? Tilmeld dig vores infoupdate. Så får du direkte besked, når vi publicerer nyt indhold, der er aktuelt for dig.

Jeg accepterer


Fristen for selskabers frivillige indbetaling af restskat for indkomståret 2024 er 3. februar ...
16. januar 2025

Selskabers acontoskat for 2024: Husk 3. rate

Selskaber skal senest mandag 3. februar 2025 tage stilling til, om de vil foretage en frivillig indbetaling af forventet restskat for indkomståret 2024. Vær opmærksom på den væsentlige renteforskel, hvis I venter med at betale.

Ved at indbetale frivilligt kan dit selskab spare renter, som ikke er fradragsberettigede. Rentetillægget er 1,6%, hvis du betaler senest 3. februar 2025. Derefter stiger rentetillægget til 8,3%.

Økonomisk er der altså en væsentlig forskel på, om restskatten bliver indbetalt senest 3. februar 2025, eller om den først bliver indbetalt, når Skattestyrelsen udsender årsopgørelsen i oktober 2025. Her er betalingsfristen d. 20. november 2025.

Hvis dit selskab derimod får udbetalt overskydende skat, får det en rentegodtgørelse på 4,4 %.

Sådan indberettes indbetaling af 3. rate

  • Gå til TastSelv Erhverv på www.skat.dk
  • Vælg Selskabsskat
  • Vælg Acontoskat
  • Vælg Indberet/Ændr ud for den rate, du ønsker at ændre
  • Indberet, hvor meget selskabet ønsker at indbetale i frivillig acontoskat.
  • Anvend derefter betalingslinjen for at betale over Skattekontoen.

Yderligere informationer

Hvis du har spørgsmål til selskabers frivillige betaling af acontoskat, er du velkommen til at kontakte inforevisions skatteafdeling. Læs mere om os her.

Flemming Saabye
Leder af skatteafdelingen
T 39 53 50 38
fsa@inforevision.dk

Jannik Petersen
Skattekonsulent
T 39 53 50 47
jpe@inforevision.dk